0 212 234 67 89 - 0 535 535 35 36 0 212 234 67 89 - 0 535 535 35 36
Sitede Ara

Satranç; dünya çapında turnuvaları olan bir spor dalıdır. İki oyuncu arasında 64 kareli satranç tahtası üzerinde16’şar adet 6 tür satranç taşı ile oynanan taktiksel bir masa oyunudur. Genel bir hatayı da düzeltelim, santranç değil doğrusu satrançtır. Satranç oyuncusu bir ordunun komutanıdır ve 16 askeri yani 16 satranç taşı ile savaşı kazanmaya çalışmaktadır. Satranç taşı 6 değişik türdür ve hepsinin özellikleri ve yapabildikleri farklıdır. 8 adet piyon, 2 adet kale, 2 adet at, 2 adet fil, vezir, şahtan oluşur.

Satranç sadece turnuva ortamlarında katı kuralları olan bir masa oyun değil, arkadaşlar ve dostlar arasında oynanabilen sanat ve matematik içeren, % 99 taktik olan gerçek bir strateji oyunudur. Oyunun amacı karşı tarafın şahını mat etmektir. Satranç tahtası, oyuncular arasına oyuncu sağ tarafında alttaki kare beyaz olacak şekilde yerleştirilir.

Gerçek bir beyin jimnastiği olan bu oyun, çocuklar içinde zeka gelişimine yönelik bir aktivite olarak teşvik edilmelidir. Satranç seven biri iseniz kendinize ait ilginç satranç takımı sahibi olmalısınız veya uygun fiyatlarla alacağınız örneğin cam satranç takımı harika bir hediye olacaktır. Ahşap seven biri iseniz ahşap satranç takımları arasında mutlaka size uygun bir model vardır. En basit ve en ucuz satranç takımları ise plastik satranç setidir. En güzel satranç takımı size ait olan görmekten ve oynamaktan keyif aldığınızdır.

İlginç satranç takımları, cam, ahşap satranç takımları arıyorsanız satranç seti kategorimizde uygun fiyatlar ile bütçenize uygun bir modeli bulabilirsiniz.

“Satranç hakkında, hayat için çok uzun olduğu söylenir ama bu satrancın değil, hayatın kusurudur." demiştir Irning Chernev. Dünyada şans faktörü olmadan tamamen yetenek ve mantığa dayalı tek oyundur. Satranç tahtası üzerindeki her oyun birbirinden farklı gelişir ve kendini tekrar etmez. Pascal’ın dediği gibi; Satranç tahtası insan zihninin jimnastik salonudur. Beyninizi pirinç satranç takımı, metal satranç takımı gibi satranç takımı modellerinde çalıştırın, hem de görsel zevk alın. Osmanlı satranç takımı gibi birçok görsel konseptli dekoratif satranç seti meraklılara sunulmaktadır. Önemli olan ise en uygun fiyat ile ucuza alabilmek. Sitemizde her bütçeye uygun satranç takımı fiyatları bulunmaktadır. Unutmayın, satranç tahtasında tüm denizlerdekinden daha fazla macera vardır.

Satrançta kullanabileceğiniz donanım oldukça kısıtlıdır. Nihayetinde standart bir satranç takımı ve bir rakip ile oyuna başlayabilirsiniz. Belki bir de satranç saatine ihtiyaç duyarsınız. Satranç oyun takımlarını Oyuntakimi.com hobi ve oyuncak sitemizden alabilirsiniz.

Bu oyun hakkında söylenmiş birkaç güzel sözü sizin için buraya not edelim; Satranç analiz sanatıdır. Satrançta kahramanlar yoktur. Yaşım arttıkça piyonlara da daha çok değer vermeye başladım. İyi bir hamle görünce, bekleyin, daha iyisini arayın. Satranç tahtasında yalan ve ikiyüzlülük çok fazla yaşayamaz.

Bir satranç oyunun üç aşaması vardır: Birincisi üstünlüğe sahip olduğunuzu umduğunuz andır, ikincisi üstünlüğe sahip olduğunuzu düşündüğünüz andır ve üçüncüsü... Kaybedeceğinizi bildiğiniz andır!

Oyunun Hindistan`da ortaya çıktığı söylenmektedir. Daha sonra tüm Asya`ya, Ortadoğu ve Avrupa`ya yayılmıştır. Avrupa`da soylular arasında çok popüler bir oyun haline gelen satranç kraliyet oyunu olarak da adlandırılmıştır. Daha sonra dünyanın en popüler oyunlarından biri haline geldi. Satranç ile ilgili yapılan filmlerden Life of a King iyi bir tavsiyedir. Filmde eğitim, kurallara uyma, çalışma ve pek çok konuda mesajlar verilmekte ve genç karakterinin üzerinden kurulan sportif heyecan sonlara doğru kuvvetli rakiple karşılaşma noktasına gelince iyiden iyiye artmaktadır.

Son söz olarak; Kafanız karışıksa, satranç oynayın…